İlk aşamada sedef hastalığı belirtileri - herkesin bilmesi gerekenler?

sedef hastalığı ile kaşıntılı kafa derisi

Sedef hastalığı vücutta çok hızlı yayılır ve bu nedenle gelişimini ilk aşamada teşhis etmek ve hastalığı zamanında tedavi etmeye başlamak özellikle önemlidir. Dermatolojik bir bozukluk ilk aşamada nasıl görünür?

Sedef hastalığı nedir? fenotipik belirtiler

Sedef hastalığı iyi bilinen bir dermatolojik hastalıktır. İstatistiklere göre, son birkaç yılda bu tanıya sahip kişilerin sayısının katlanarak arttığını belirtmekte fayda var.

Her şeyden önce, sedef hastalığının hem edinilmiş bir hastalık hem de kalıtsal olabileceğini anlamaya değer. Bu hastalıktan muzdarip akrabalar varsa, soyundan gelenlerde sedef hastalığı olasılığı birkaç kez artar. Bununla birlikte, bu yatkınlıkla en erken yıllardan itibaren mücadele edilebilir ve edilmelidir.

Cilt hastalığının özellikleri

Böyle bir hastalığın ortaya çıkmasının fenotipik belirtilerinden bahsetmişken, görsel olarak bu tür deri döküntülerinin herhangi bir ürüne alerjiye uzaktan benzeyebileceğini belirtmekte fayda var.

Tek fark, bu tür plakların sonunda pullarla kaplanmasıdır - kepek gibi parçalanmaya başlayan ölü deri hücreleri. Sedef hastalığı için vücuttaki en "favori" bölgeler dirsekler, uyluklar, eller ve kafa derisidir.

doktor cilt sedef hastalığı ile inceliyor

Son bölge en problemli bölgedir, çünkü saç büyüme bölgeleri nedeniyle lezyonlara ulaşmak zordur. Sonbahar ve ilkbahar dönemlerinde insan vücudu bu hastalığın belirtilerine daha duyarlıdır. Ne yazık ki, belirli bir miktar plak çıkarıldıktan sonra bile zamanla kaybolmayan izler kalabilir.

İlk aşamadaki cilt sedef hastalığının belirtileri, cildi ciddi şekilde yaralayan yeni kalıcı döküntülerdir. Kaşıntı da hastalığın karakteristik bir tezahürü olarak kabul edilir. Böyle bir hastalıktan muzdarip bir kişinin onu kısıtlaması son derece zordur, bu nedenle, plaklardan kurtulmaya yardımcı olan çok sayıda merhemle birlikte uzmanlar genellikle soğutma jellerinin kullanılmasını önerir.

Vücudun çeşitli bölgelerinde sedef hastalığının ilk aşaması

Yüzdeki, eller, dirseklerdeki sedef hastalığının ilk aşaması, epidermal-dermal yapıdaki küçük papüler elementlerin varlığı ile kendini gösterir, döküntü ilk önce küçük, yarım küre şeklinde, pembedir ve birkaç gün sonra beyaz pullarla kaplanır ve kaşınmaya başlar.

Genellikle çocuklarda sedef hastalığının ilk aşaması, alerjik belirtilerin semptomları ile karıştırılır ve yanlış tedavi ile hastalık başlar ve plaklar hızla büyümeye başladığında ikinci aşamaya geçer.

Papülü kazırken, bir cilt hastalığının açık bir tezahürünü gösteren daha karakteristik işaretler ortaya çıkar:

  • plaklar beyaza döner, pullar soyulur, leke ezilmiş bir stearin damlası gibi görünür;
  • daha sonra kırmızı bir yüzey belirir, papüller kaşınmaya başlar, muhtemelen sıcaklıkta bir artış, döküntü bölgesinde ısı görünümü;
  • plağı daha fazla kazırsanız, yüzeyinde küçük nokta kanamalarını gösteren küçük kan damlacıkları görünmeye başlar.

Bazı durumlarda, sedef hastalığının ilk aşaması ikincil bir bakteriyel enfeksiyonun gelişmesine yol açabilir, hastanın vücudunda geniş alanları işgal eden plaklar büyümeye başlar.

cilt sedef hastalığı belirtileri

İlk aşama birkaç hafta sürebilir:

  1. Ellerde sedef hastalığı gelişiminin belirtileri - bu en şiddetli sedef hastalığı şeklidir, hastalık geniş kırmızı lekelerle birleşen bir döküntü görünümü ile kendini gösterir, cilt kalınlaşır, kaşınır, eklemler deforme olur, bu da şişme, parmakların zor hareketi vb.
  2. Sedef hastalığının dirseklerdeki ilk aşaması, küçük şekilli bir şekle sahip tek bir döküntüdür, zamanla lekeler birleşir, cilt yüzeyinin kapsamlı bir şekilde yakalanmasıyla büyük plaklar elde edilir, kolayca pul pul, çoğunlukla beyaz veya pembe.
  3. Sedef hastalığının baştaki ilk belirtileri alında, boyunda, kulaklarda küçük lezyonlardır, lekeler hızla büyür, şiddetli kaşıntı görülür, kepek oluşur, cilt kalınlaşır ve kalınlaşır. Noktalar ilk başta soluktur, zar zor fark edilir, ancak zamanla parlaklaşır ve birbirleriyle birleşirler.

Sadece kapsamlı bir sedef hastalığı tedavisi, hastalığın vücutta yayılmasına karşı koruma sağlayabilir. Özel bir diyete uymak, alkolü, füme etleri, çikolatayı, kahveyi diyetten çıkarmak, ilaçları ve geleneksel ilaçları sadece ilgili doktorun gözetiminde kullanmak önemlidir.

Hastalığın başlangıcından kaçınmak ve zamanında ortadan kaldırılmasına başlamak için, hastalığın sizde ortaya çıkmasının ana nedenlerini bilmek önemlidir. Böyle ciddi bir dermatolojik bozukluğun gelişmesini ne gerektirir?

Sedef hastalığının popüler nedenleri

Sedef hastalığının tezahürü için birçok neden ve ön koşul vardır. Her şeyden önce, edinilen form, bir kişinin uzun vadeli olumsuz bir duygusal durumu olan deneyimli trajediler ile bağlantılı olarak ortaya çıkar. Fiziksel faktörler de çoktur.

Aşırı kanserojen kullanımı, kimyasal katkı maddeleri, obezite, sigara, aşırı alkol tüketimi sedef hastalığının başlaması için ideal koşullardır. Bu nedenle, olumsuz fiziksel faktörlerin sayısı ne kadar az olursa, böyle ciddi bir hastalığın tezahürlerinden kaçınmak o kadar olasıdır.

Bugüne kadar, sedef hastalığını tamamen iyileştirmenin bir yolu yoktur. Dünyanın her yerinden uzmanlar uzun yıllardır bu alanda araştırmalar yaparak etkili bir "silah" icat etmeye çalışıyorlar, ancak şimdiye kadar hiçbir girişim başarılı olmadı. Gerekli ilaçları ve merhemleri kullanırken plaklardan kurtulmak mümkündür.

ilk sedef hastalığı için bir doktora danışma

Ek olarak, bazı durumlarda, sedef hastalığı birkaç ay boyunca ve hatta birkaç yıl boyunca ilk aşamada görünmediğinde remisyon meydana gelir. Ama sonunda, vücutta şiddetli stres ve stres ile hemen ortaya çıkar. Hatırlanması gereken en önemli şey, sağlık için genetik bir eğilim ile daha fazla kontrol uygulanması gerektiğidir.

Sonuç (ve tavsiyeler!

Dirsekler, yüz ve vücudun diğer kısımlarında sedef hastalığının ilk aşamasını kaçırmamak önemlidir. Kendinizi komplikasyonlardan korumanın ve hastalığı vücudunuzdan hızla atmanın tek yolu budur!